بستر نذر و خیرات به وسعت جهان / از نذر برای حرم تا درمان، سازندگی و آزادی زندانیان
اداره کل نذورات آستان قدس رضوی بسترهای جذب نذرهای مردمی خود را توسعه داده و شرایطی را فرهم کرده است که مردم بتوانند به ساده ترین شکل ممکن نذر خود در حوزه های مختلف زیارت، محرومین، علم و فناوری، فرهنگی و ... را پرداخت کنند...
سه شنبه,۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹

به گزارش آستان نیوز، «وقف» و «نذر»، از سنت‌های نیکویی است که قدمتی دیرینه در تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارند. در این میان، مستندات تاریخی برجای مانده از گذشتگان به خوبی روایتگر اهمیت این سنت‌های حسنه در حرم مطهر رضوی است چنان که در طول سده‌های گذشته، مردم بسیاری از گوشه و کنار دنیا به بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) متوسل شدند و نذورات و هدایای نقدی و غیرنقدی خود را به این مکان نورانی تقدیم کردند. این نذورات همیشه مایه خیر و برکت بوده و موجب شده تا مجموعه آستان قدس رضوی به خوبی میزبان خیل عظیم زائران ایرانی و غیرایرانی این بارگاه مطهر باشد و بتواند سطح امکانات صحن و سرای رضوی را گسترش دهد تا زائران، زیارتی فراموش‌نشدنی را در این قطعه از بهشت تجربه کنند.


اینجا «باب الجواد(ع)» است

این مجموعه در سال‌های اخیر با مشارکت ناذران و واقفان توانسته دامنه جغرافیایی و تنوع خدمات عام‌المنفعه خود را افزایش دهد و دل‌های بسیاری از ارادتمندان حضرت رضا(ع) به ویژه اقشار کم‌برخوردار و آسیب‌پذیر کشور را شاد کند. این نذورات متنوع زیر نظر اداره کل نذورات آستان قدس رضوی دریافت و طبق نیت ناذران و خیران در امور مختلف مصرف می‌شود. اداره‌ای که پایگاه رسمی اینترنتی آن به نشانی nazr.razavi.ir، به تازگی توسعه یافته و به نام «باب الجواد(ع)» نیز مزین شده و قرار است از این پس به این نام مبارک شناخته شود.

در این وب‌سایت خدمات ارزنده‌‌ای برای محبان امام هشتم(ع) ارائه شده تا به آسانی بتوانند نذورات و هدایای نقدی خود را به صورت غیرحضوری از طریق مسیرهای مختلف روانه سرای دوست کنند.


پرداخت نذر با درگاه اینترنتی، کد دستوری، سامانه آپ، روبیکا  و ...

معرفی روش‌های پرداخت نذورات آستان قدس رضوی، یکی از امکانات این وب‌سایت است که کاربران با مراجعه به بخش «درگاه‌های پذیرش نذورات» می‌توانند با این روش‌ها آشنا شوند؛ روش‌هایی همچون کد دستوری «ستاره هشت مربع(#8*)»، دریافت اپلیکیشن «رضوان» app.razavi.ir، پرداخت نذورات در «روبیکا» و سامانه «آپ»، بارکد QR برای اتصال به پایگاه اینترنتیnazr.razavi.ir، شماره حساب‌های بانکی در بانک‌های ملت و ملی، امکان استفاده از دستگاه‌های عابر بانک(ATM)، شماره حساب و شماره کارت بانک ملت ویژه واریز نذورات کانون‌های خدمت رضوی استان‌ها، مسیرهای پرداخت عقیقه، سامانه اینستاگرام و....، همه و همه شیوه‌هایی برای پرداخت نذورات مردمی است.


از نذر فرش و روشنایی تا ویلچر حمل‌ونقل زایران و گندم کبوتران حرم

سامانه اینترنت "خیرات و نذورات آستان قدس رضوی" به نشانی https://nazr.razavi.ir/pay ، یکی از بخش‌های این پایگاه است که نیک‌اندیشان می‌توانند نذورات و خیرات را بر اساس نیت خود پرداخت کنند. این سامانه در بخش «پرداخت نذورات نقدی» وب‌سایت باب الجواد(ع) قرار دارد. گزینه‌های «نذر و هدیه امام رضا(ع)»، «نذورات حرم مطهر»؛ شامل قرآن مخصوص حرم مطهر، مهمانسرا، فرش، روشنایی، دام، بنا (توسعه حرم مطهر)، کتب و ادعیه، وسایل نقل و انتقالات(ویلچر، ماشین برقی و...)، گندم مخصوص کبوتران حرم مطهر و چایخانه حضرت رضا(ع).


نذر برای سلامت، فناوری و آزادی زندانیان

البته نذرهای مردمی فقط به برنامه‌ها و خدمات داخل حرم محدود نیست و بسترهای دیگری هم برای آن فراهم است، مثل: «درمان و سلامت»؛ اعم از دارالشفا و درمان، دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات پزشکی جهادی، «محرومین و نیازمندان»؛ شامل زیارت عتبات محرومین، کمک به ایتام، اشتغال، زیارت اولی، اطعام، مسکن، هزینه تحصیلی، جهیزیه، قربانی جهت محرومین، مادران باردار محروم و آزادی زندانیان غیرعمد، «نذر فرهنگی»؛ اعم از هدیه قرآن، حجاب، فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی، فعالیت‌های حمایتی و تربیتی مدارس، نشر کتاب رایگان و تجهیزات کتابخانه، «عمران و سازندگی»؛ شامل احداث زائرسرا و زائرشهر، مجتمع‌های بین راهی، آبادانی مناطق محروم و پروژه‌های عمرانی عام‌المنفعه، «مشارکت‌ها» همچون موکب‌های بین راهی(پذیرایی از زائرین) و اربعین حسینی، «علم و فناوری»؛ اعم از بورسیه محروم، پژوهش و کارآفرینی و مهارت‌آموزی، «وجوهات شرعیه»؛ همچون صدقات و خیرات و رد مظالم، «بسته معیشتی کرونا»، «سفره مهربانی به وسعت ایران»، «عقیقه» و «یادگار ماندگار»؛ شامل اوراق وقف مشارکتی بست زیرسطحی شیخ بهایی، وقف مشارکتی پوشش سنگ صحن‌ها، وقف مشارکتی تأمین سایه‌بان‌های متحرک و وقف مشارکتی ساخت مجتمع‌های رفاهی- بین راهی، در این سامانه پیش‌بینی شده است.. همچنین امکان دریافت اپلیکیشن رضوان و راهنمای وقف هم از طریق سامانه اینترنتی خیرات و نذورات آستان قدس رضوی فراهم شده است.

نشانی دقیق دفاتر نذورات حرم

همچنین در وب‌سایت باب الجواد(ع)، مکان دقیق «دفاتر نذورات حرم مطهر رضوی» در مبادی ورودی‌، صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر و ساعات کار آنها معرفی شده است. بعضی از این دفاتر همچون دفتر نذورات صحن انقلاب اسلامی شبانه‌روزی است و برخی دیگر مانند دفتر نذورات صحن پیامبر اعظم(ص)، از ساعت 7 تا 20 پذیرای ناذران است.


فعالیت دفاتر نذورات در استان‌های مختلف

«دفاتر نذورات استانی»، یکی دیگر از بخش‌های این وب‌سایت است. این دفاتر در کانون‌های خدمت رضوی استان‌های سراسر کشور فعالیت دارند. کاربران خیراندیش در استان‌های مختلف با ورود به این بخش و انتخاب استان خود بر روی نقشه ایران به اطلاعات نام و نام خانوادگی دبیر کانون خدمت رضوی استان مربوطه، آدرس، تلفن تماس و ساعت کار دفتر این کانون دسترسی دارند.


از وقف مشارکتی تا احکام نذر

امکان آشنایی با وقف مشارکتی، انواع پروژه‌های آستان قدس رضوی در این نوع وقف و راه‌های مشارکت در آن هم در بخش «وقف مشارکتی» ‌‌سایت برای عموم علاقه‌مندان به سنت وقف وجود دارد. همچنین اطلاعاتی درباره احکام نذر، ارکان نذر، انواع نذر، اهداف و انگیزه‌های نذر و پیشینه نذر در بخش «احکام» این وب‌سایت قابل مشاهده و بررسی است.


خدمات چندرسانه‌ای

اداره کل نذورات آستان قدس رضوی، سیاست‌های کلان ابلاغی آن و راه‌های تماس و ارتباط با این اداره نیز در این وب‌سایت معرفی شده است. همچنین امکان ارسال درخواست مشارکت در «نذر رسانه» و طرح سؤال در حوزه نذر از کارشناسان این اداره از طریق گزینه «سؤالات خود را از ما بپرسید» و مشاهده اطلاعیه‌ها و اخبارها، کلیپ و تصاویر مربوط به حوزه وقف، نذر و اهدای بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در این وب‌سایت وجود دارد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید